Call of Duty’nin yeni oyunu çıkış gününde Game Pass’e geliyor

Microsoft yöneticilerinin, Call of Duty oyunlarını Game Pass’e çıkış gününde ekleyip eklememe konusunu uzun süre tartıştıkları bildiriliyor. 68,7 milyar dolar harcayarak Activision Blizzard’ı satın almadan önce bu konuda bir karar alınmış olması gerektiği düşünülebilir, ancak Microsoft nihayet kararını verdi. Wall Street Journal’a göre, şirket bu yılın ilerleyen zamanlarında piyasaya sürülecek olan yeni Call of Duty oyununu doğrudan Game Pass’e ekleyecek.

Bu hamle, her yılın en çok satan oyunlarından biri olan Call of Duty’nin satışlarından yüz milyonlarca dolar kaybetmek anlamına gelebilir. Ancak, Microsoft son zamanlarda Game Pass abonelik sayısını önemli ölçüde artırmakta zorlanıyor. Yeni Call of Duty oyununun Game Pass’te yer alması, yeni üyeler çekmeyi sağlayacaktır. Microsoft, oyun içi satın alımlardan, diğer platformlardaki satışlardan (şirket, Activision anlaşması kapandıktan sonra en az on yıl boyunca Call of Duty oyunlarını PlayStation, Nintendo ve diğer platformlarda da yayınlamayı kabul etti) ve Xbox’ta oyunları satın almayı tercih edenlerden hala büyük gelir elde edecek. Xbox’a ait oyunlar genel olarak PlayStation’da da iyi satıyor. Microsoft, yeni Call of Duty oyununun Xbox ve PC’deki satışlarının düşüşünden kaynaklanacak geliri telafi etmek için Game Pass fiyatını artırabilir.

Microsoft’un satın alımından önce, Activision oyunlarını abonelik hizmetlerine koyma fikrinden büyük ölçüde kaçınmıştı. Call of Duty oyunları, geçmişte PlayStation Plus gibi hizmetlerde yer aldı, ancak bu genellikle oyunların orijinal çıkış tarihinden yıllar sonra gerçekleşti. Microsoft’un geçen yıl sonunda Activision Blizzard’ı satın almasıyla, yayıncının oyunlarının Game Pass’e eklenmesinin biraz zaman alacağı belirtilmişti. Bugüne kadar sadece Diablo IV bu hizmete katıldı.

Yeni bir Call of Duty oyununun çıkış gününde abonelik hizmetine eklenmesi, stratejide önemli bir değişikliği işaret ediyor, ancak bu, Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer’ın son yorumlarıyla uyumlu. Spencer, Game File’a şubat ayında yaptığı açıklamada, “Amacımız, ZeniMax, Activision Blizzard ve XGS – Xbox Game Studios’tan gelen tüm oyun portföyünün Game Pass’te çıkış günü yer alması,” demişti. Xbox hayranları, Microsoft’un birinci parti tüm oyunlarını çıkış gününde Game Pass’e koyma yaklaşımını sürdürmesinden de memnun olacaklar.

Microsoft’un Call of Duty ve diğer Activision oyunları için Game Pass planları hakkında daha fazla bilgiyi, 9 Haziran’daki yıllık gösteriminde öğrenmemiz muhtemel. Ana gösterimi, Call of Duty olarak geniş çapta tahmin edilen “sevilen bir franchise” üzerine odaklanacak bir etkinlik takip edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir